Radio Jutrzenka
Godziny emisji
Radio Jutrzenka Radio Jutrzenka


Analiza oglšdalno?ci witryny
O Radiu Jutrzenka

Historia
Historia Radia Jutrzenka sięga 14 grudnia 1981 roku. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce z mieszkania przy ulicy Polnej w Warszawie ze skonstruowanych w ciągu 24 godzin nadajników na częstotliwościach morskich rozległ się komunikat nadawany alfabetem Morse'a. Sygnał S.O.S. oraz informacje o tym, co się wydarzyło kluczowała pani Ewa Strzelecka.


Kolejnym krokiem było stworzenie mikronadajników systemu „ZAZULA”, pracujących na częstotliwości 73 MHz. Setki takich nadajników, o zasięgu nie przekraczającym kilkuset metrów, montowane były w szybach wentylacyjnych bloków i na windach. Z uwagi na fakt, że na jednym osiedlu mogło znajdować się ich nawet kilkanaście, odnalezienie któregokolwiek z nich było niemal niemożliwe. W ten sposób nadane zostało pierwsze czterdzieści trwających mniej więcej kwadrans audycji Jutrzenki. Pani Jadwiga Augustyńska-Latoszyńska, żołnierz Armii Krajowej, przedstawiała w nich historię Polski - w tym sytuację Polaków w czasie II wojny światowej, prawdę o Katyniu oraz plany budowy Polski Sowieckiej.


11 listopada 1991 roku „Jutrzenka” rozpoczęła nadawanie w górnym zakresie UKF na częstotliwości 98,1 MHz. Audycje ukazywały się wówczas kilka razy w tygodniu. Pomimo starań Radio Jutrzenka nie otrzymywało koncesji w czasie, gdy te trafiały w ręce takich stacji jak Radio Zet, Radio Eska czy RMF FM. W 1999 roku Ministerstwo Łączności przyznało „Jutrzence” nową częstotliwość - 99,5 MHz. 24 lipca 2001 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała Radiu Jutrzenka długo oczekiwaną koncesję o numerze 269/2001-R.

Teraźniejszość
Radio Jutrzenka posiada koncesję nr 084/K/2011-R na nadawanie programu o charakterze społeczno-kulturalnym wydaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 8 czerwca 2011 roku. W myśl zapisów koncesyjnych radio nie może emitować reklam i audycji sponsorowanych. „Jutrzenka” nadaje swój program na częstotliwości 99,5 MHz codziennie w godzinach od 12:00 do 24:00.
Content Management Powered by CuteNews